Uncategorized

Veel fakte mägiveistest

Mägiveiste söömisharjumustest

➺ Mägiveise kasvatajad teavad, et mägilased söövad ka seda, millest teised veised mööda jalutavad. Nad on vilunud navigeerijad ning harjavad maa puhtaks kiiresti ja väga tõhusalt. Mägiveised armastavad süüa rohtu. Kuid nad ka söövad ka värskeid, erinevate põõsaste ja puude lehti- tammelehed, seedri istikud ja isegi männi- ja kuuseokkaid. Nad loovad sirgeid liine puude all, süües lehti nii kõrgelt kui ulatuvad.

Mägiveiste vasikad

➺ Vasikad on suhteliselt väikesed. Nad kaaluvad 24-40 kilo. Mägiveised on väga viljakad. Nad sünnitada vasikad lihtsalt, vajamata sünnitusel abi. Nad võivad vasikaid ilmale tuua kuni 19-aastastena. Üheksa kuulisest tiinusajast tulenevalt, võivad nad ilmale tuua vasika igal aastal. See vähendab oluliselt asendamise kulusid karjakasvatajail. Ka ebasoodsates tingimustes ei saa viljastumise määr kahjustatud, see jääb kõrgeks suhteliselt pikaks ajaks.

Sarved

➺ Tavaliselt kasvavad mägiveise sarved väljapoole ja on kõverdunud üle tema pea, kõrvaotsad on taeva poole. Pulli sarved on tavaliselt kõverad ettepoole ja kõverdunud tema näo küljele. Sarvetipud ei tõuse neil väga kõrgele.
➺ vasikad sünnivad koos “sarvenupsudega”, mis on nii väikesed kui sõrmeotsad. Ühe-aastane mullikas omab juba umbes 12-18 cm pikkusi sarvi.
➺ vanemal lehmal võib sarv olla 0,9-1,2 m lai. Sarved aitavad määratleda kasvava vasika vanust.
➺ täiskasvanud lehma kaal on 400 – 550 kilo. Pullid võivad kaaluda umbes 680 kuni 910 kilo. Kaal sõltub suuresti looma söötmis ja karjatamise tingimustest.

Kohanemisvõime

➺ Ei ole vaja muretseda tema iseloomu pärast, mägiveise välimus on petlik. Väliselt ähvardav, kuid tegelikult on ta tasakaalukas loom. Nad võivad olla koolitatud päitseid kandma sama lihtsalt nagu muu tõug. Nad on üsna intelligentsed, kuulekad ja koostööaltid.
➺ See on haiguskindel tõug. Pikad ripsmed kaitsevad silmi lendavate putukate eest. Seetõttu punasilmsust ja silma vähki on harva esinenud. Mägiveiseid ei rõhu rasked tingimused, mistõttu ka stressiga seotud haigused on ebatavalised. Nad paistavad olema immuunsed kõigele, ka teiste veiste haigused mõjutavad neid vähem. Geneetiline päritolu mängib siin olulist rolli. Nende kohanemisvõime ilmastiku rasketele muutustele on vastavasuses nende pikaealisusele.

Toodang

➺ Mägiveiselt saadud piim on kõrge rasva sisaldusega. Seda saab töödelda võiks ja juustuks. Üks mägiveise lehm ei pruugi anda nii palju piima, kui tüüpiline “piimatootmise“ lehm, kuid piima piisaks nii vasikale kui ka omanikule.

➺ Erinevalt teistest tõugudest on mägiveise kasv aeglane. Seetõttu ka liha on hea tekstuuriga, õrn ja mahlane. Šoti Põllumajanduse College uuring näitas, et Highland veiseliha on oluliselt (umbes 40%) madalama rasva ja kolesterooli sisaldusega. See sisaldab rohkem valku ja rauda kui teised lihaveise lihad. Need liha toitumis faktid on teinud mägiveised populaarseks üle kogu maailma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga