Uncategorized

Šoti mägiveis / Highland Cattle- üldtuntud fakte maailmast

Highland- on vana Šoti tõug, ta on vanim registreeritud maatõugu veis. Šoti mägiveised taluvad karmimaid tingimusi ja tundub et nad on immuunsed kõigele. Nad elavad kauem ja toodavad rohkem vasikaid kui teised tõud.
Mägiveised on hästi kohanenud raskemates keskkonnatingimustes, mis valitsevad karmil Šoti mägismaal. Neid karjatakse tihti järskudel nõlvadel. Nad on tuntud oma mägironimise oskuste poolest, on vastupidavad ja jõulised.

Tänapäeval on Šoti mägiveis esile tõstetud peamiselt nende nende lahjema, õrnema ja maitselt külluslikuma liha tõttu.

Nende kahekihiline karvastik toimib loodusliku isolaatorina ja kaitseb neid raske külma, tugevate vihmasadude ning tugeva tuule eest. Pealiskarv koosneb pikkadest, jämedatest karvadest nagu juuksed, samas kui sisemine karv on pehme ja lühike nagu vill. Suured ripsmed silmade kohal on tuntud  “võrgutajatena”. Ühelgi teisel ​​maatõugu veisel ei ole selliseid.

Teised tõud toodavad rasvakihti, et hoida sooja. Liigne rasv salvestatakse nahaalusesse kihti ja see kaitseb neid kõva külma eest. Mägiveised ei pea sellist rasva kaitseks koguma.

Ja on tähele pandud, et mägiveised ei suurenda oma söödahulka temperatuuri langedes kuni

-27,8 kraadi C, samal ajal kui teised tõud suurendavad oma sööda tarbimist 0 kraadi juurest C. Seetõttu on ka mägiveise liha lahjem kui enamikel teistel veiseliha sortidel.

Kiired faktid:

Teaduslik nimetus: Bos taurus
Perekond: veislased
Üldisi nimetusi: karvane lehm, Šoti mägiveised, Scotch mägiveised, mägiveised või lihtsalt mägilased
Dieet: herbivoor; söök koosneb peamiselt rohus, puulehtedest ja lilledest
Päritolu: Šotimaa
Asupaik: Mägised ja niisked rohumaad
Kõrgus: 0,9-1,1 m (3-3,5 jalga)
Kaal: 400 – 1000 kg (882 – 2204 naela)
Jooksukiirus: 40 km / h (25 mph)
Elustiil: karjaloom
Looduskaitse: soodsas seisundis
Eluiga: 15-22 aastat
Keskmine pesakonna suurus: Üks
Ohustatud: Inimese, hundi ja koioti poolt
Iseloomulikud tunnused: Pikad, paksud, voolavad mantlid ja suured kumerad sarved
Värv: beezh, pruun, must, triipudega, punane, kollane, hallikas-pruun, hõbe-valge või oranž

Highland, maatõugu veise aretuse kohta lühifakte

➺ Kuigi kariloomade rühma nimetatakse inglise keeles üldjuhul “herds” ( kari ), siis mägiveiste rühma tuntakse sõna all “fold” ( kooslus, tugeva karja instinktiga ).

➺ Algpäritolult oli mägiveiseid kahte tõugu. Veidi väiksemad ja musta värvi (või triipudega) , need olid Põhja-Šotimaal ja neid tunti nime all “Kyloe”. Suuremad, enamasti punaka värviga olid ühise nime all „Highlands of Scotland“. Täna peetakse mõlemaid tõutüvesid üheks tõuks -Highland.
➺ Nende kahekihiline karvkate välistab vajaduse kallite küünide ja varjualuste rajamiseks. Ja nii on nende pidamine üsna ökonoomne. Väline karvkate võib olla umbes 13 tolli ( ca 33 cm) pikk. Need hästi õlitatud karvad hülgavad vihma ja lund. Neid on loomadel kerge hooldada.

➺Mägiveised ei vaja spetsiaalselt projekteeritud varjupaiku, söödalisandeid või kallist teravilja et püsida vormis. Nad taluvad külma ilma ja lund. Paljud teised tõud ei jää ellu sellistes tingimustes milles mägiveised võivad elada õnnelikult. Nad on selle tõestanud, sest neid peetakse ka kaugemates maades koos raskete ilmastikuoludega nagu Alaska ja Skandinaavia riigid ja siinsamas EestisJ.
➺ Mägiveised  võivad vähem „toota“ karvu soojas kliimas. Mistõttu neid peetakse kogu USA territooriumil ag aka Austraalias ja Uus-Meremaal. Vaatamata sellele et mägiveised on kasvanud põhjapoolsetes piirkondades kohanevad nad hästi ka lõuna kliimas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga