Šoti Mägiveisest

Mägiveised on vana ja tuntud tõug. Neid on karjatatud karmil Šotimaa maastikul alates kuuendast sajandist. Ja ikka aeg-ajalt on arutletud, kas nad olid algselt pärit Šotimaalt või on imporditud Skandinaaviast viikingite poolt, kui nad tungisid Suurbritanniasse.

Šotimaa Mägiveiste ühingu kodulehelt leiame järmise info (vabatõlkes):

Mägiveised, oma pikkade sarvede ja voolavate mantlitega, on levinud Šotimaast läänes ja on koheselt äratuntavad kogu maailmas. Kirjalikke andmeid on alates 18. sajandist ja mägiveiste esmakordselt avaldatud Tõuraamatus aastast 1885, on loetletud sugupuud juba sellest ajast.
Briti saartel võib karju leida nii kaugemal lõunas kuni põhja ääreni välja väga paljudel erinevatel maastikel Sussex Downs nõlvadel ja East Anglia soistel aladel kuni tuuliste madalamate aladeni ja Välis-Hebriidide saarestikuni välja.
Uusi mägiveiste karju on loodud igal aastal nii Briti saartel kui mujal maailmas ning viimastel aastatel on mägiveiste ühinguid alustatud Rootsis, Taanis, Austrias, Saksamaal, Hollandis, Soomes, Prantsusmaal, Šveitsis ja Norras. Lisaks on mägiveise kasvatajate ühingud Argentinas, Austraalias, Uus-Meremaal, Eestis, USAs, Luksemburgis, Belgias, Tšehhi Vabariigis, Poolas ja Fääri saartel.